 |
Slim Fast Optima
Manufacturer: Unilever
Avg. Price: $8 |
|
rhm93
  
Joined: Mar 23, 2009
Points: 120
|
I always heard about how great Slim-Fast was for losing weight so I decided to try it. I have never been so disappointed. Sure, it tastes good - who doesn't like milkshakes? - but for me I still had that desire to feel up the rest of my stomach. I should say, though, that my wife also used it the same time as me and she lost several pounds (eventually). I seem to be the exception, not the rule, so it's probably just me - but be warned, it won't necessarily work for you.
Date Purchased: 12/2008
Price Paid: $8
Recommend: No |
Pros:
Good Price Great Taste
Cons:
Didn't lose weight |
|
|
davero
 
Joined: Mar 21, 2009
Points: 60
|
Great product! One for breakfast, one for lunch. The Milk Chocolate taste great. haven't tried other flavors. I've dropped weight and haven't been hungry. Whenever I see it on sale i stock up!
Date Purchased: 3/20/09
Price Paid: $7
Recommend: Yes |
Pros:
Great taste. Satisfies my hunger. Good price.
Cons:
Can't think of any. |
|
|
Mlbmarlins2009
 
Joined: Mar 21, 2009
Points: 75
|
These shakes are simply delicious and wonderful! I lost 10 pounds in three weeks with normal exercise as well. They really work wonders and I am so pleased. My mother recommended these shakes to me after I tried other weight loss products that didn't work. These are by far my favorite weight loss products. The different flavor options are another plus that make this product great.
Date Purchased: 02/2009
Price Paid: $7
Recommend: Yes |
Pros:
Great tasting shakes that help you lose weight, inexpensive for the results they deliver.
Cons:
I have absolutely no cons for this product. |
This message was modified Mar 21, 2009 by Mlbmarlins2009
|
|
pizari
 
Joined: Mar 21, 2009
Points: 60
|
Wonderful product for the money. This product works if you follow the recommended diet plan. I drink two shakes a day and have lost about 5 lbs. in two weeks. It's full of vitamins and minerals as well. Great value!
Date Purchased: 03-01-09
Price Paid: $6
Recommend: Yes |
Pros:
Like the choices of flavors
Cons:
Need to mix with soy milk to avoid gas. |
|
|
|